محل تبلیغات شما

وقتی کارمندان ابتکار عمل و مهارت های حل مسئله خود را نشان می دهند ، توانایی مدیریت شرایط پیچیده یا پیش بینی نشده در محل کار را نشان می دهند. شرکت ها به افراد و تیم هایی متکی هستند که می توانند مشکلات را به طور موثر ارزیابی کرده و راه حل های مناسب ارائه دهند. هدف این مقاله ارائه راهنمایی برای استفاده از مهارتهای لازم برای نوشتن بیان مسئله در روش تحقیق برای ایجاد بیان مسئله است. در این مقاله ، ما دستورالعمل های گام به گام و همچنین یک مثال جامع برای مراجعه را آورده ایم.

شیوه دفاع از پایان نامه دانشگاه پیام نور در زمان شیوع کرونا

بیان مسئله چیست؟

بیان مسئله بیان موضوعی یا مشکلی است که نیاز به اقدام به موقع برای بهبود اوضاع دارد. این بیان به طور خلاصه سدی را که مشکل فعلی بین فرآیند عملکردی و / یا محصول و وضعیت فعلی (مسئله دار) قرار دارد ، توضیح می دهد. این گزاره کاملاً عینی است ، فقط بر واقعیت های مسئله متمرکز است و هرگونه نظر ذهنی را کنار می گذارد.

برای سهولت در انجام این کار ، توصیه می شود که از چه کسی ، چه چیزی ، چه زمانی ، در کجا و چرا ساختار برای بیان مسئله خود ایجاد کنید. این امر همچنین ایجاد و خواندن آن را آسان تر می کند و مسئله موجود را بیشتر قابل درک و قابل حل می کند. بیان مسئله ، علاوه بر تعریف یک مسئله فوری ، منجر به پیشنهاد یک راه حل موثر و به موقع می شود.

چرا بیان مسئله مهم است؟

یک نکته مهم در برنامه ریزی برای نوشتن پایان نامه بیان مسئله است. این قسمت یک ابزار ارتباطی است. بیان مشکلات برای مشاغل ، افراد و نهادهای دیگر برای توسعه پروژه های متمرکز بر بهبود مهم است. این که آیا مشکل مربوط به کارهای جاده ای است که به شدت مورد نیاز است یا تدارکات برای یک پروژه ساخت جزیره. یک بیان مساله واضح و روشن به طور معمول توسط تیم پروژه برای کمک به تعریف و درک مسئله و توسعه راه حل های ممکن استفاده می شود. این اظهارات همچنین اطلاعات مهمی را فراهم می کند که در تصمیم گیری در رابطه با این پروژه ها یا فرایندها بسیار مهم است.

اظهارات مسئله چندین هدف دارد

بیان مسئله اهداف دیگری نیز دارد. یکی شناسایی و تبیین مسئله به روشی مختصر اما جزئی برای ارائه دید کلی به خواننده در مورد آنچه اتفاق می افتد. این شامل شناسایی اینکه چه کسی تأثیر می گذارد ، چه تأثیراتی دارد ، کجا مشکل رخ می دهد و چرا و چه زمانی باید رفع شود. هدف دیگر بیان مسئله این است که نتایج مورد انتظار را مشخص کند. ایجاد وضعیت مطلوب به ارائه ایده ای کلی در مورد پروژه کمک می کند. راه حل پیشنهادی و دامنه و اهداف راه حل از طریق این بیان روشن می شود.

بیان مسئله به هدایت پروژه ها کمک می کند

بیان مسئله راهنمای پیمایش پروژه پس از شروع نوشتن فصل های پایان نامه صورت می گیرد. در طول پروژه به طور مداوم به آن اشاره می شود تا به تیم کمک کند تا متمرکز و در مسیر خود باقی بماند. در نزدیکی اتمام پروژه ، به این بیان مجدداً اشاره می شود تا بررسی شود راه حل همانطور كه ​​بیان شده است پیاده سازی شده است و در واقع مسئله اولیه را حل می كند. این می تواند در اطمینان از اقدامات مناسب برای جلوگیری از تکرار همان مشکل در آینده کمک کند.

به خاطر داشته باشید که در بیان مسئله سعی در تعریف راه حل وجود ندارد و همچنین روش های دستیابی به راه حل به طور خلاصه بیان نشده است. بیان مسئله گزاره ای است که با شناخت مشکل فرایند را آغاز می کند.

5 گام اصلی برای نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد | صفر تا صد

نحوه نوشتن بیان مسئله

بیان مسئله ابزاری است که برای جلب حمایت و تأیید پروژه از طرف مدیریت و سهامداران مورد استفاده قرار می گیرد. به همین ترتیب ، باید دقیق و واضح نوشته شود. هنگام تهیه بیان مشکلی که می تواند تأثیر مثبتی در نتیجه پروژه داشته باشد ، باید چند عنصر اصلی را به خاطر بسپارید.

  • نحوه کارکرد همه چیز را توصیف کنید.
  • مسئله را توضیح دهید و دلیل مهم بودن آن را بیان کنید.
  • هزینه های مالی مشکل خود را توضیح دهید.
  • از ادعاهای خود پشتیبان بگیرید.
  • راه حلی را پیشنهاد دهید.
  • درباره فواید راه حل (های) پیشنهادی خود توضیح دهید.
  • با جمع بندی مسئله و راه حل نتیجه گیری کنید.

1. نحوه کارکرد کارها را شرح دهید

برای شروع ، شما می خواهید زمینه ای ارائه دهید که درک مشکل را آسان تر کند. با توضیح چگونگی عملکرد این فرآیند خاص شروع کنید. به طور خلاصه نحوه کارکرد فرآیند را توضیح دهید اگر مشکل فعلی قبل از ذکر مشکل وجود نداشته باشد ، و کاربر نهایی را در ذهن داشته باشید. به عنوان مثال ، بیایید بگوییم که شما ایده ای در مورد چگونگی افزایش کارایی در یک فرآیند برای استفاده بهینه از منابع دارید. شما ممکن است با توصیف یک وضعیت نظری که در آن سیستم کارآمدتر است و از آنجا به دنبال پیشنهاد شما تلاش می کند ، شروع کنید ، همیشه به خاطر داشته باشید که چه کسی ، چه زمانی ، کجا و چرا خود را در مسیر درست نگه دارید.

2. مسئله را توضیح دهید و دلیل مهم بودن آن را بیان کنید

در بیان مسئله (Problem Statement ) باید نه تنها به این بپردازیم که مشکل چیست ، بلکه به همین دلیل است که این یک مشکل است و چرا. حل آن مهم است. در بیشتر موارد ، این سوالات دیگر "W" را به صورت ارگانیک می پیچد. به عنوان مثال: چرا باید این مشکل را برطرف کنیم؟ زیرا بر کارایی بخش های X ، Y و Z ، اتلاف منابع و افزایش قیمت ها برای مصرف کنندگان تأثیر می گذارد. این نشان می دهد مشکل چیست ، چه کسی تحت تأثیر قرار گرفته و چرا باید مشکل برطرف شود. همچنین ممکن است در نظر داشته باشید که قبلاً برای حل مشکل تلاش شده است و چرا به نتیجه نرسیده است. تا حد ممکن خلاصه ، هر آنچه راجع به مسئله فعلی می دانید توضیح دهید.

3. هزینه های مالی مشکل خود را توضیح دهید

وقتی مشکل را برای تصمیم گیرندگان بیان می کنید ، می خواهید هزینه های رفع نشدن آن را توضیح دهید. در نظر گرفتن پول به عنوان زبانی که بازرگانان با آن صحبت می کنند ، ساده ترین چارچوب مسئله و راه حل پیشنهادی از نظر هزینه های مالی است. به عنوان مثال ، اگر مشکل هزینه های فعالانه غیر ضروری است ، جلوگیری از درآمد بیشتر شرکت یا آسیب رساندن به چهره عمومی شرکت (هزینه غیرمستقیم پول) مطمئن شوید که آن را به طور خاص و واضح از نظر درک آنها توضیح دهید. سعی کنید مقادیر دقیق دلار را برای هزینه این مشکل مشخص کنید.

4- از ادعاهایتان پشتیبان بگیرید

هنگامی که ادعا کردید مشکل هزینه شرکت است ، باید آماده باشید تا ادعاهای خود را با شواهد پشتیبانی کنید. اگر از این مرحله غفلت کنید ، ممکن است جدی گرفته نشوید. تحقیق خود را انجام دهید ، منابع خود را ذکر کنید و داده ها را برای ارائه آماده کنید.

5- راه حل پیشنهاد کنید

در بیان مسئله باید راه حل (های) پیشنهادی شما برای حل مسئله شرح داده شود. در این مرحله ، شما در جستجوی یک راه حل واحد متمرکز نخواهید بود ، اما باید درک کاملی از علل مشکل داشته باشید و آماده پیشنهاد روش های عملی برای درک و اصلاح آن باشید. اهداف خود را با پیشنهاد برنامه های فكر شده برای حمله به مشكل بیان كنید.

دسترسی به پایان نامه های دانشگاه تهران ممکن شد | بلاگ | فروشگاه | مقاله  فارسی

6. مزایای راه حل (های) پیشنهادی خود را توضیح دهید

اکنون ، شما یک سناریوی ایده آل را توصیف کرده اید که در آن مشکل وجود ندارد. شما با توضیح توضیحات ناشی از انتخاب عدم رفع آن (با استفاده از دلار و داده های جامع) به این مسئله اشاره کرده اید و برخی از رویکردهای واقع گرایانه را برای یافتن راه حل پیشنهاد کرده اید. اکنون زمان بسیار مناسبی است تا نشان دهید که چرا این راه حل کار می کند ، و دوباره بر روی کارآیی و تأثیر مالی راه حل خود تمرکز می کنید. راه حل شما را با هزینه هایی که راه حل کاهش می دهد ، چگونگی آزاد کردن جریان درآمد و مزایای نامشهود مانند افزایش رضایت مشتری ، بیان کنید. این همه باید در یک پاراگراف کوتاه قرار گیرد.

7. با جمع بندی مسئله و راه حل نتیجه گیری کنید

اکنون به نتیجه خود خواهید رسید. این باید متشکل از مسئله باشد ، چرا باید رفع شود و یک استدلال خلاصه شود که چرا راه حل شما بهترین پاسخ برای مسئله است. پیروی از این قالب به همه طرفهایی که آن را می خوانند کمک می کند تا مشکل را درک کنند و در نظر گرفتن بهترین راه حل باشند.

چگونه بیان مسئله پایان نامه را بنویسیم؟

، ,مسئله ,بیان ,حل ,راه ,مشکل ,راه حل ,بیان مسئله ,توضیح دهید ,می کند ,خود را ,خاطر داشته باشید

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی